Techniki samobadania piersi

O konieczności samobadania piersi informuje wielu lekarzy specjalistów. Zmiany można wykryć właśnie dzięki regularnej kontroli. Badać powinna się każda kobieta, która ukończyła 20 lat. Samobadanie piersi wymaga stosowania odpowiedniej techniki, dzięki czemu można dokładnie skontrolować każdą pierś.

Pierwszą część badania należy wykonać stojąc, najlepiej przed lustrem. Trzeba podnieść ręce do góry i uważnie przyjrzeć się swoim piersiom. Dzięki ocenie wizualnej można sprawdzić czy kształt piersi jest prawidłowy, czy nie są widoczne żadne zmiany w ich wyglądzie, np. pomarszczenie skóry.

Następnie należy położyć ręce na biodrach. I w tym przypadku dokonuje się oceny wizualnej piersi. Jeżeli nie występują żadne zmiany, trzeba delikatnie ścisnąć brodawkę. W ten sposób można sprawdzić, czy nie wycieka z niej płyn.

Kolejną część badania wykonuje się na leżąco. Należy wygodnie się położyć pamiętając jednocześnie, żeby włożyć lewą rękę pod głowę. Palcami prawej ręki należy lekko uciskać pierś wykonując drobne kółeczka, zarówno z góry i z dołu oraz wzdłuż i wszerz. Adekwatnie bada się drugą pierś.

Leżąc można także sprawdzić, czy nie są powiększone węzły chłonne. Następnie takie same czynności należy wykonać w pozycji stojącej.

Takie samobadanie umożliwia wykrycie guzków i zgrubień. W przypadku niepokojących zmian, trzeba koniecznie udać się do ginekologa.

wirusowe zapalenie watroby typu b Bisacodyl GSK - 10mg czopki

One Response to “Techniki samobadania piersi”

  1. Mam pytanko do autora – Jak myślisz co będzie dalej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *