Na czym polega mammografia? czy to żółtaczka karotenowa? sprawdź! Dla kobiet w ciąży żółtaczka typu c jest bardzo niebezpieczna

Badanie mammograficzne jest najskuteczniejszą metodą wykrycia nowotworu piersi. Dzięki niemu możliwe jest zdiagnozowanie nowotworu we wczesnej fazie rozwoju, często dużo wcześniej, niż widoczne będą objawy. Mammografia skierowana jest do kobiet w wieku co najmniej 35 lat. Badanie powinno być powtarzane raz w roku.

Podczas mammografii wykorzystuje się małą dawkę promieniowania rentgenowskiego. Jest ona zatem bardzo bezpieczna. Najlepiej badanie przeprowadzić po miesiączce. W jej trakcie wiele kobiet odczuwa nadmierną wrażliwość piersi, przez co badanie mogłoby być dla nich bolesne. Każdą pierś bada się osobno.

Na początku na specjalnej płycie układa się jedną pierś. Radiolog następnie kładzie na nią drugą płytkę i lekko dociska. Po prześwietleniu, płyty układa się po bokach piersi. Takie same czynności występują także dla drugiej piersi.

Do badania nie trzeba się przygotowywać. Jedynym przeciwwskazaniem jest ciąża oraz wiek poniżej 35 lat. Wyróżnia się dwa rodzaje badań mammograficznych: analogowe oraz cyfrowe. Te pierwsze umożliwiają wykrycie zmian o wielkości ok. 3 mm.

Drugi typ to badania wykonywane za pomocą nowoczesnego sprzętu. Wówczas możliwe jest dostrzeżenie nawet tych guzków, które mają 1 mm. Ponadto obraz w mammografii cyfrowej cechuje się wyższą jakością, w porównaniu do analogowego.

CLOTRIMAZOLUM cena szczepionka żółtaczka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *