Jak przebiega USG piersi? Często występująca żółtaczka pokarmowa u niemowląt nie ma groźnych objawów charakterystyczna żółtaczka niemowlęca występuje w łagodnej formie

Samobadanie piersi nie jest wystarczające, żeby ocenić stan ich zdrowia. Część niepokojących zmian może być umiejscowiona w taki sposób, że trudno je wyczuć. Ponadto poprzez samobadanie nie można stwierdzić, czy zmiana ma charakter łagodnej torbieli czy groźnego nowotworu. Z tego powodu tak ważne jest badanie USG.

Wykonuje je każdy ginekolog. Badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne i co najważniejsze, można je wykonać w dowolnym momencie. Przed badaniem lekarz przeprowadza dokładny wywiad. Pyta się m.in. o datę ostatniej miesiączki, długość cyklu bądź stosowanie leków hormonalnych.

Następnie pacjentka zdejmuje bluzkę oraz biustonosz i kładzie się na leżance. Piersi zostają posmarowane specjalnym żelem, po którym lekarz przesuwa głowicą aparatu USG. Ginekolog przemieszcza urządzenie z góry na dół, żeby dokładnie ocenić zdrowie piersi.

Dzięki badaniu USG można wykryć m.in. powiększenie węzłów chłonnych. Na obrazie USG widoczne są zmiany, które posiadają co najmniej 5 mm wielkości. Ponadto lekarz może rozróżnić zmiany torbielowe od nowotworowych.

Badanie USG jest badaniem uzupełniającym do mammografii. Chcąc mieć zdrowe piersi, nie można pomijać żadnego z nich.

zapalenie wątroby leczenie Częstą występująca żółtaczka u dziecka przebiega dość łagodnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *