Czynniki ryzyka zachorowania

U każdej kobiety może rozwinąć się nowotwór, jednak istnieją pewne czynniki, które powodują, że ryzyko się zwiększa. Jest to np. wiek. Zaobserwowano, że większa zachorowalność dotyczy kobiet, które ukończyły 40 lat. Z tego powodu, kobiety w tym przedziale wiekowym, powinny regularnie wykonywać mammografię, badanie USG oraz samodzielnie kontrolować stan piersi.

Ryzyko zachorowania dotyczy również kobiet, w których rodzinach występowały przypadki raka piersi lub jajnika. Wówczas powinny być pod opieką lekarza, który wyznacza indywidualny zakres badań.

Obciążenie genetycznie nie oznacza jednak, że choroba na pewno się rozwinie. Należy jej przeciwdziałać, wykonując okresowe badania.

Nie bez znaczenia są także hormony. Wysokie stężenie estrogenów, wczesna miesiączka czy późna menopauza, to kolejne czynniki ryzyka. Wzrost zachorowań obserwuje się również u kobiet, które przez wiele lat stosowały hormonalną terapię zastępczą.

Nowotwór piersi może być związany także ze stylem życia. Istotna jest głównie dieta. Produkty, w których obfituje tłuszcz zwierzęcy, może się przyczynić do rozwoju nowotworu, podobnie jak brak aktywności fizycznej.

Niebezpieczna jest także nadwaga, zwłaszcza po menopauzie. Ryzyko zachorowania jest mniejsze, jeśli kobieta karmiła piersią oraz urodziła pierwsze dziecko przed 30-stym rokiem życia.

zapalenie watroby typu b

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *